Tostada de aguacate – Avokádós pirítós

július 04 , 2010 by: Felholany Egyéb

Egységes spanyol konyháról nem beszélhetünk, a Spanyolországban jellemző ételek földrajzi egységenként, és éghajlati övenként változnak, hiszen a múlt század elejéig a hatalmas távolságok, és földrajzi akadályok (hegyek, külön szigetek) miatt a kommunikáció nehézkes volt Spanyolország egyes tartományai között. Az ízeket továbbá Spanyolország rendkívül gazdag történelme is befolyásolja: a spanyol konyhának főleg római, mór, és zsidó gyökerei vannak. A mórok rendkívül nagy hatással voltak Spanyolországra, és néhány mór ételt még ma is fogyasztanak.
A spanyolok alapelve, hogy úgy kell minden ételt elkészíteni, hogy az megtartsa természetes ízét, azt az ízt ahogy már a nagyszülők is készítették az adott fogást. Mi sem bizonyítja jobban ezt az elvet, mint egy régi spanyol mondás: „Ha bekötött szemmel ízlelsz egy ételt, és nem tudod megmondani, hogy mit eszel, akkor nem volt jó a szakács”. Ennek ellenére a spanyol konyha nagyon kreatív és mindig nyitott az újításokra.
A főzés egyik elengedhetetlen alapanyaga az olívaolaj, sokan ennek tulajdonítják, hogy Spanyolországban, és általában a mediterrán országokban sokkal nagyobb az átlagéletkor. Spanyolország a világ olívaolaj-termelésének 44 százalékát adja.
Népszerű szokás a tapas fogyasztása. Ezt általában este 9-11 között, vacsora előtt fogyasztják, és mellé bort, sört, vagy sherryt isznak. A tapas általában többféle, igen erősen ízesített tengeri falatokból, esetleg húsból, és kolbászból áll. Madridban, Észak-Spanyolországban, és Andalúzia néhány részén az éttermekben a tapast étvágygerjesztőként, fogpiszkálóra tűzve, ingyen kínálják.
Most egy nagyon egyszerű, gyors, néhány hozzávalóval elkészíthető tapast tálalunk.Mindössze néhány szelet toast kenyérre, fokhagymás majonézre, füstölt sonkára és érett avokádóra van szükségünk.
A Földközi-tenger térségéből származó fokhagyma és olívaolaj (katalánul: „all i oli” – fokhagyma és olaj) alapanyagokra épülő hideg krém lehet előétel kenyérre kenve, illetve lehet húsok, halak és zöldségek kísérője is.
Most is ez tapasunk alapja. Hogyan készül?
Aioli (fokhagymás majonéz) – kb. 300 ml
2 tojássárgája
1 teáskanál dijoni mustár
1 teáskanál fehérborecet
250 ml olívaolaj
2 teáskanál citromlé
őrölt fehérbors
1 teáskanál porcukor
4 kis gerezd fokhagyma
A tojások sárgáját alaposan összekeverjük a mustárral, ecettel, sóval, borssal. Cseppenként, folyamatos kevergetés mellett nagyon lassan adagoljuk hozzá az olajat. (Készíthetjük robotgépben is.) Ízesítjük a porcukorral, citromlével, szükség szerint sóval, borssal. Mozsárban egy pici sóval alaposan összetörjük a fokhagymagerezdeket, és amikor már egynemű, krémes, hozzákeverjük a kész majonézhez. A kenyérszeletek héját levágjuk, a szeleteket enyhén megpirítjuk és négybe vágjuk. Minden kis szelet pirítóst megkenünk egy kis fokhagymás majonézzel, sonkaszeletet tűzünk rá, majd karalábévájóval formázott avokádó gömbökkel díszítjük (melyet előzőleg citromos vízben áztattunk, hogy megtartsa gyönyörű színét). Összetűzve tálaljuk.

8 Hozzászólás

  • Nagyon jó ez a fotó!

  • Gratulálok a blogodhoz, különösen a szép képekhez, Felhőlány! Jó dolog a monoton munka után egy kis privát kreatív szférát teremteni magunknak, ugye? 🙂 További sok sikert, örömteli sütés-főzést, fényképezést.
    Trendo a Gastrodamustól

  • Dia,
    köszönöm szépen! 🙂

  • Kedves Trendo,
    köszönöm szépen a kedves sorokat!
    Igen, számomra ez jelenti a feltöltődést és kikapcsolódást! 🙂

  • Én meg a kedves meglepetést köszönöm, hogy megtiszteltél a látogatásoddal a Gastrodamuson. Amint látod, nem vagyok a konkurenciád :), hiszen mindkettőnknek más a műfajunk. De nagyon jó, ha az ember más látókörű, alkotókészségű partnerokra talál a blogvilágban, akik ösztönzik, inspirálják. További sok sikert! És ha van időd, kedved, látogass meg, mindig szeretettel várlak!
    Ölel: Trendo

  • Kedves Trendo!
    Elképzelhető, hogy meglepetést okozok azzal ha azt mondom, hogy eszembe sem jutott a konkurencia szó? :))
    Örülök, hogy ellátogattál hozzám, így én is eljuthattam a blogodra! :)Élvezettel olvasom a bejegyzéseidet, kíváncsian várom a történetek végét, de technikai okok miatt egyelőre nem tudok Nálad kommentelni…
    Addig is olvasgatlak, szerencsére van mit! 🙂
    Bízom benne, hogy Te is találsz nálam kedvedre valót! 🙂

  • Mint látom (látod), van egy kedves, közös ismerősünk, Sofia! Ő is sokra tart Téged 🙂

    Nem értem, miért nem tudsz kommentelni? Én nem moderálok megjegyzést…

  • Igen, örömmel fedeztem fel Sofia-t is az olvasóid között! :))

    Az én gépem hibája… valamiért az olyan blogokon, ahol a komment ablak nem külön ablakban nyílik meg, semmilyen böngészővel nem tudok az itthoni gépemről kommentelni… Az ok felderítésén dolgozunk… 🙂

Hozzászólás

Pfeffer Rita – Felhőlány

Gasztronómia, utazás, élmények, gondolatok, fotók, inspirációk, lifestyle.

Bővebben rólam itt.

Hírlevélre feliratkozás

Jelentkezz a Hírlevelemre, hogy elsőként értesülj a legfrissebb blogbejegyzésekről!
Loading

Instagram

Címkék

ajvár ajánló alma Amalfi arab Ausztria avokádó Balaton-felvidék balatonfelvidék banán bathura bazsalikom beach birs blog blogszülinap bodza boldog dolgok boldogság bonbon bor borsikafű bulgur burgonya bébicékla cheesecake chia cipó colitis colitis diéta csicseriborsó csiga csirke csirkecomb csoki cukkini cukkini virág cukormentes curry cékla desszert dinnye DIY dnk donáció Egyéb egyéb kreatív egészséges egészséges reggeli egészséges étkezés előétel eper erdő kincse esti gyors fagyi farsang feleség felhőlány fesztivál feta film finedine focaccia fogócska fokhagyma fánk fúziós fürjtojás főétel fűszer fűszernövény gabona galette gasztroprogram gluténmentes gomba gondolat gratin gyerek gyors gyümölcs Gödöllő görögdinnye hal hedonista hisztamin intolerancia humusz hétvége húsvét indiai interjú jamie oliver játék kaland karácsony keksz kelt tészta kence kenyér kifli kirándulás knédli koriander koviubi kreatív krémleves krémsajt kucsmagomba kultúra kurkuma kuszkusz kápia képzőművészet kókuszvirágcukor könyv köret közel-kelet Kőtenger laktózmentes lekvár lencse leveles tészta leves liba likőr lime malac mamafőztje marcipán marhahús medvehagyma meglepetés menta mindful eating mindfulness mogyoró mosoly mozzarella muffin Naplás-tó narancsvirágvíz nassolnivaló november nyaralás nyár október olajbogyó olasz Olaszország oldalas olíva orientális padlizsán palacsinta paleo paradicsom parmezán parázsburgonya pesto petrezselyem piac Pilis pisztráng pite pizza pogácsa polenta Positano programajánló prosciutto protein puffancs pulyka pástétom quiche rebarbara reggeli ricotta rizottó rizs ropogós rozmaring rozscipó ruccola rukkola ráérős rétes Róma sajtos Salerno samosa sertésszűz snidling sonka sous vide spagetti spanyol spenót spárga sumac Szafi szafi termék szarvasgomba szendvics Szentbékkálla szeretet szilva szingli szénhidrátcsökkentett színes étel szörp szövegelek szülinap szőlő sárgarépa séta sós sörkorcsolya sült süti sütőtök tahini tavasz tea tempura természetfotó tirol tojás tojásmentes tonkabab torta Toszkána turbolya turi tészta tök tökmag töltött túra túró vagdalt vargánya vega vendégposzt vendégváró vkf workshop zabpehely zsálya zöld zöldség áfonya ájurvéda édesburgonya édesség életmód étteremkritika írás újhagyma ősz

Archívum