Bevallom, gyermekkoromban nem kergetett Édesanyám knédlivel az asztal körül… ;), bár tagadhatatlanul sváb származású vagyok, de sajnos a hagyományokat nem őrizte a családunk. Dél-Tirolban és Tirolban töltött éveim alatt ismerkedtem meg a knédli sokszínűségével és elkészítési módjaival. Nálam inkább a „tél” kategóriájú ételek közé tartozik, nagyon szeretem egy jó forró húslevessel levesbetétként, vagy mint most is, valami szószos étel mellé, remekül lehet vele „tunkolgatni”. 🙂 Nagy előnye még, hogy a knédlik főzés nélkül jól bírják a fagyasztást, így amikor idő híján vagyunk, csak egy fazék forró víz és 20 perces főzés kell egy gyors vacsora elkészítéséhez. A knédli receptje Fabio Brunello-tól, olasz séfemtől származik, bátran ajánlom mindenkinek, nagyon sokszor kipróbált recept! 🙂 A vargányás szószhoz is van természetesen titkos receptem (csak ne adjátok tovább!). Egy kis zacskó szárított vargányát, ami 100%-ban csak gomba, aprítógépben vagy kávédarálóban porrá őrlök és csatos üvegben tárolok. Bár lehet kapni vargányaport is, nem ajánlom, mert aromásított és tartósítószert is tartalmaz. Meg ki tudja mit és nem is olcsóbb mint a zacskó szárított vargányagomba házilag porítva! 🙂 Egy-két kiskanálnyi mennyiség bármilyen husit vagy tölteléket csodás ízzel ajándékoz meg és hosszan eltartható légmentesen lezárva.
Hozzávalók a knédlihez: (kb. 12 db)
- 50 dkg szikkadt zsemle felkockázva, vagy ugyanez a mennyiség szárított formában (Jártam már úgy, hogy rákészültem a knédlire, végül mégsem lett belőle semmi, csak 2-3 héttel később. A zsemléket felkockáztam megszárítottam és papírzacskóban tároltam a további felhasználásig.)
- 15 dkg barnított vaj (ha valaki nem akar kicsit többet macerázni, akkor a sima felolvasztott vaj is tökéletes!)
- 2,5 dl tej
- 4 egész tojás
- 1 teáskanálnyi só
- 10 dkg kockázott bacon
- egy nagy csokor friss petrezselyem aprítva
- 1 evőkanál liszt
A felkockázott zsemlét egy nagy tálban leöntöm a lassan barnított, olvasztott vajjal. Hozzáadom a tejet, sót és a felvert tojásokat. Alaposan összekeverem és 15 percig állni hagyom. A bacont serpenyőben lesütöm és a kisült zsírjával együtt a zsemléhez adom. Összekeverem a petrezselyemmel és a liszttel is, majd kisebb mandarin méretű gombócokat formázok vizes kézzel. (Főzés közben megnőnek!) Ezen a ponton vagy sós forrásban lévő vízben 15 perc alatt kifőzöm, vagy egy tálcára sorakoztatva mennek a fagyasztóba és kb. 3 óra múlva zacskózva térnek vissza a hűvösre. A tálcás előfagyasztással nem ragadnak össze a gombócok.
Vargánya szószos csirkemell: (2-3 személyre)
- 30 dkg belső csirkemellfilé (ez az a kis leeső rész, amit akkor találunk, ha egész csirkemellfilét veszünk, de külön tálcázva is kapható.)
- só, borsikafű (vagy bors)
- olívaolaj
- 2 dl főzőtejszín
- 1/2 gerezd reszelt fokhagyma
- 2 csapott mokkáskanálnyi őrölt vargánya
- friss petrezselyem
A megmosott és szárazra törölt csirkemellfiléket sózom, borsikafűvel szórom és forró serpenyőben kevés olívaolajon fehéredésig pirítom. Ráreszelek egy nagyon kevés fokhagymát, megszórom a vargányaporral és felöntöm a tejszínnel. Óvatosan összekeverem és lassú tűzön lefedve 20-25 percig párolom. Ha a tejszín kevésbé volt zsíros , akkor valószínűleg szükség lesz a szósz sűrítésére (liszt, keményítő, egyéb a személyes diéta függvényében, 1-2 teáskanálnyi mennyiségben). Én azért szeretem ezt a belső csirkemell filét, mert nagyon gyenge a húsa, hamar elkészül.
Szia Rita, látom aktív vagy! Remélem jól érzed magad az új helyeden: Üdv., Zoli
by Zoli január 1, 2019 at 07 : 26Szia Zoli! Köszönöm szépen nagyon jól vagyok és igyekszem újra itt is aktív lenni! 😉
by Felholany január 1, 2019 at 07 : 35