Avagy amikor a desszert – nem tudatosan, de az aktuálisan olvasott gasztroregény színével harmonizál… 🙂 Akár könyvajánló is lehetne az édességet imádók számára, hiszen a könyv egy angol lányról szól aki irodai karrierjét álmaira cseréli és nagyapjától örökölt tehetségével és bátorságával megvalósítja a saját cukrászdáját. Természetesen a szerelem és tucatnyi csodás édességrecept sem hiányozhat a könyvből. (Jenny Colgan: Találkozzunk a Cupcake Kávézóban)
Könnyed nyári olvasmány, ajánlom hozzá a mini linzertortámat és természetesen egy pohár jéghideg gyümölcsös rozé bort! 🙂
Hozzávalók a linzertésztához:
25 dkg hideg vaj
50 dkg liszt
12 dkg porcukor
1 csipet só
2 tojás sárgája
1 kis pohár tejföl
1 ek. házi vaníliás cukor / 1 csomag vaníliás cukor
A lisztet összekeverem a porcukorral, csipet sóval, vaníliás cukorral és hozzáreszelem a hideg vajat. Hozzáadom a két tojás sárgáját és a tejfölt, majd nagyon gyors mozdulatokkal összegyúrom a tésztát. Fóliába csomagolva minimum 1 órát a hűtőben pihentetem.
Hozzávalók a töltelékhez: (6 mini tortához)
25-30 szem szilva (mérettől függ)
5 evőkanál barna nádcukor
fél citrom reszelt héja
3-4 evőkanálnyi gyümölcsös rozébor
1 maréknyi aprított dió
6 db fél dió a díszítéshez
ízlés szerint mehet bele fahéj is, én most kihagytam
A megmosott szilvákat negyedelem, megszórom a cukorral és aprított dióval, hozzáreszelem a fél citrom levét, meglocsolom a rozéborral és jól összekeverve állni hagyom.
A sütőt előmelegítem 180 fokra.
A linzertésztát két sütőpapír között kinyújtom, egy müzlistállal köröket vágok belőle és kibélelem a tésztával a mini formákat. A tészta alját egy villával megszurkálom, hogy sütés közben ne púposodjon fel. (A maradék tészta jól fagyasztható, vagy kekszeket is szúrhatunk ki belőle.) Egyenletesen elosztom rajtuk a szilvás tölteléket és minden tortácska közepébe nyomok egy fél szem diót. A formákat még 10 percre betettem a fagyasztóba, mert a sütő nem volt elég meleg, a tészta pedig akkor lesz igazán finom és omlós ha hidegen kerül a sütőbe.
Kb. 25-30 perc alatt készül el és elővigyázatosságból érdemes egy alufóliát tenni a sütőbe a formák alá, ugyanis a szilva bugyborékolva sül és mint nálam is látszik elsősorban kifelé a formából… 🙂 – ezt már néhány éve megtanultam miután egy hasonló süti elkészítése után 1 órán át sikáltam a sütőt, a sülés közben keletkezett füstről már nem is mesélek… 🙂
Langyosan fogyasztva a boros-szilvás lé egyfajta öntetet ad a sütihez, hidegen fogyasztva már kicsit megszilárdul a belső, amolyan lekváros állaghoz hasonlítható. Mennyei gyümölcsös nyári finomság.
0 Hozzászólás