A dinnye számos jótékony hatását most nem elemezném, maradjunk inkább csak az élvezeteknél. Van annál jobb, mint egy forró nyári napon jéghidegre hűtött görögdinnyét kanalazni? Nem igazán, de amilyen időjárás a hétvégén volt az nálam nem indokolta volna feltétlenül a jeges dinnye fogyasztását. Ugyanis egy kiadós eső után úgy lehűlt a levegő szombaton (valahol vidéken), hogy kénytelenek voltunk dzsekibe bújni, szégyenszemre zoknit és papucsot húzni július közepén. Közben rendíthetetlenül faltuk a mézédes dinnyénket. Ahogy édesapám mondta, még a hasa is kideresedett, nekem az orromban történt páralecsapódás, édesanyámat meg egyszerűen a hideg rázta. A kinti hőmérséklet a dinnye felbontásától számított 15 percen belül legalább 15 fokot csökkent, jégeső kopogott az autóm tetején, így eredetileg okafogyott volt a jeges dinnye nyalogatása, de ha már elkezdtük, be is fejeztük. Nem olyan család vagyunk mi, akik feladják az első kis akadálynál… Tudtam, hogy van a táskámban szopogatós tabletta torokfájás ellen.
Hazatérve ipari mennyiségű felkockázott görögdinnyét találtam a saját hűtőmben, nem is értem, ki vásárolta és felejtette ott, de elegánsan visszacsuktam rá az ajtót és reménykedtem, hogy a probléma reggelre megoldja önmagát. Végülis sikerült, mert a 3 doboznyi dinnye megharmadolta magát, megkönnyítve a dolgomat elbúcsúztunk egymástól. A másik kettőből pedig valami jégkásás, fagyis vonalon történő elindulás után egy limonádénál kötöttem ki. És ma már az időjárás is nekem kedvezett, rendíthetetlenül egész nap 30 fok fölött volt a hőmérséklet, úgyhogy a jegesdinnyés project végre újra értelmet nyert.
A kimagozott dinnyekockákat mixerbe tettem, adtam hozzá fél kupaknyi narancsvirág vizet, fél lime kicsavart levét, 2 teáskanálnyi kókuszvirág cukrot, de nádcukor vagy barnacukor is megteszi. A TITOK: egy csipetnyi Maldon sópehely. Extra választható összetevő ízlés szerint: mentalevél.
Mindezeket alaposan összeturmixolom, majd tört jéggel megtöltött nagyméretű poharakba töltöm és már fogyasztható is! Dolgozom az alkoholtartalmú változatán is… Ha netán újra lehűlne a levegő és én ott állnék egy tucatnyi jegesre hűtött görögdinnye társaságában… 🙂
Most pont alkalmas az idő dinnyézésre! Köszi a receptet!!! A narancsvirág-vízből miért ilyen kevés kell? Magában meg lehet inni? Vagy túl intenzív? Mire jó még? A rózsavízről azt hallottam, hogy az arab világban mindenre használják, például takarításnál is. Szívesen olvasnék a mindkét víz felhasználási lehetőségeiről, főzés terén, és egyebekben is.
by Leonida július 7, 2017 at 03 : 57A narancsvirág víz is olyan intenzív, mint a rózsavíz. Ha túlzásba visszük, élvezhetetlen lesz! Ha még nem ismered őket, elsőként a rózsavizet ajánlanám, remek limonádékhoz is – de tényleg csak egy fél kupaknyi, nagyjából teáskanálnyi mennyiség 1-1,5 literhez. Köszönöm az ötletet, írok majd róluk kicsit részletesebben is! 🙂 Rózsavízzel készült recepteket egyébként találsz az oldalon, írd be a keresőbe, hogy: rózsavíz. 😉
by Felholany július 7, 2017 at 05 : 42