ROMantikus kastélyTURA

május 23 , 2009 by: Felholany

Tavaly nyáron a Bükkből hazafelé letértem az autópályáról, és céltalan autókázásomkor találtam rá erre a kastélyra, de akkor már késő volt, hogy megnézzem.

Most sort kerítettem erre, és fantasztikus élményben volt részem.

Schossberger-kastély, Tura

„A község közepét elfoglaló hatalmas ősparkban áll az eklektikus stílusú, soktornyú egykori Schossberger-kastély, mely Ybl Miklós tervei alapján épült 1883-ban.
A kastély változatos tömegével, számtalan tetőfelépítményével a francia reneszánsz kastélyok formáját idézi. Belül inkább az itáliai hatás érvényesül. Az elegáns díszlépcső többszintes, galériás előcsarnokba vezet, amit kürtős felülvilágítók tesznek még magasabbá. A lépcsőház, az előcsarnok falát és homlokzatát – a nyaktaggal csatlakozó üvegházhoz hasonlóan – egykor finom, groteszk díszítőfestés borította.
A kastély helyreállítása 2003-ban kezdődött meg a helyi önkormányzat és a műemlékvédelmi hatóság kezdeményezésére.

Hat évtizeddel ezelőttig tükörrel bélelt aknákon jutott át a fény a turai kastély mesebeli várat idéző tetőzetén. Egy tetőablakon át besurrant a csőbe, onnan pedig ráhullott az impozáns előcsarnok felett feszülő üvegtetőkre. A nyolc akna minden bizonnyal káprázatos fénnyel borította be két emelettel lejjebb az elegáns földszinti teret – mintha csak szabad ég nyílna odafönt, az üvegtetők fölött.
A tetőablakot réges-régen elzárták, a tükörfelületeknek nyoma sincs. A fénycsapdák azonban egészen biztosan így működtek, hiszen a tervező, Ybl Miklós más kastélyaiban is alkalmazta ezt a megoldást. Kérdés persze, hogy miként festettek a szinteket elválasztó üvegtetők, amelyek létére ma már csak a lecsupaszított, rozsdás fémkeretek emlékeztetnek.
Márpedig a cukorgyáros és kereskedő család sarja, a Pest Magyar Kereskedelmi Bankot megalapító Schossberger Zsigmond aligha csinált bármit is véletlenül. Loire-menti kastélyt akart a Galga mentén, hát nemcsak szerződtette a kor egyik legnevesebb építészét, Ybl Miklóst, de biztos, ami biztos, Franciaországba is elküldte, tanulmányozni a vágyott eredetit. Ybl pedig hazaérkezvén két épületen dolgozott egyszerre – a pesti Operaházon és a Schossbergerek turai nyári rezidenciáján. Nem véletlen tehát, hogy az értő szem jelentős párhuzamokat képes fölfedezni a két épület között. Nemcsak az eredetileg mindent beborító, színpompás díszítőfestések – amelyek Scholtz Róbert és munkatársai tehetségét dicsérik -, hanem az alkalmazott műszaki megoldások is hasonlóak a két házban. A turai kastély ugyanis, amely kívülről ódon lovagvárnak látszott a maga tornyaival és izgalmas tetőrengetegével, elkészültekor, 1883-ban a modern technikai eszközök egész tárházát vonultatta föl.

Ami térelosztását illeti, persze úgy működött, mint bármely más kastély vagy városi palota. A pincében voltak a kiszolgálóhelyiségek és a konyha, a földszinten a közös termek – ebédlő, szalonok, könyvtár, dohányzószoba -, s a hozzájuk csatlakozó íves terasz, az emeleten pedig a hálószobák. Mindez azonban a kor legnagyobb luxusával fölszerelve. Volt elektromos áram, vízvezeték, a pincéből a földszinti tálalókonyhába közlekedő étellift, a masszív falak hűvösét pedig fűtő- és szellőzőrendszer enyhítette. A központi fűtés melegét a falakban kialakított, harminccentis légrés tartotta meg, a szellőzést pedig a kandallókürtők biztosították.

Kívülről azonban mindebből nem látszott semmi. A romantikus homlokzatot annak rendje és módja szerint címer díszítette, a tetőt óratorony koronázta, a csodálatos pálmaházban délszaki növények pompáztak, az angol tájképi park pedig – így mesélik – Magyarországot mutatta, csak kicsiben.Fennállásának első hat évtizedében ilyennek láthatták a turai kastélyt azok, akik bebocsátást nyertek a falai közé. Aztán jött a háború, a hadikórház, majd az általános iskola felső tagozata, végül az elhagyatottság évtizedei. Ma már nyoma sincs a hajdani intarziás padlónak, a pálmaház színes üvegeinek, a toronybeli órának. A teraszról eltűntek a kőbabák, a földszinti folyosó boltíves nyílásaiba szinte belenőttek a lehúzott, rozsdás boltredőnyök, a kastély sarkán pedig ostornyéllámpa fityeg. A pálmaház előterében az iskola tornatermére emlékeztetnek a bordásfalak és mászókötelek tartói, a földszinti szobák díszítőfestését pedig a legutóbbi, nyolcvanas évekbeli megmentési kísérlet során tették tönkre. A műemlékként nyilvántartott épület életveszélyes: mivel éveken át akadálytalanul hullott be a tetőn át az eső és a hó, omlanak a födémek, szétmállott a vakolat. Két évvel ezelőtt, a kényszer-helyreállítás során vasbetonra cserélték ugyan a fa zárófödémet, de a tetőt már nem csinálták meg. Nem is lesz egyszerű, hiszen Ybl merész és változatos tető- és kupolaerdőt tervezett a kastély fölé.

Mondhatni, most már valóban minden a pénzen múlik. Elszánt gazdája ugyanis, úgy tűnik, immár van az épületnek. A kilencvenes évek eleje óta az indiai Khoday-cégcsoport tulajdonában lévő, eleddig csak romló kastély hasznosítására most Tura Invest Kft. néven, magyar üzletemberekből projektcég szerveződött. Ők bemutatkozó tájékoztatójukon úgy nyilatkoztak: 2006-ban kezdenék meg, és 2008-ra be is fejeznék a kastély felújítását és a hozzá csatlakozó szállodaépület megépítését. Ez utóbbi terveit még 1998-ban elkészítette a Szántó és Mikó építésziroda, és az elképzelésre a műemlékvédelmi hatóság is rábólintott. Szántó Tibor úgy fogalmaz: a százszobás szálloda külső megjelenéséről ma még korai volna bármit is mondani, de az általa javasolt megoldásra, a kastélyhoz csatlakozó, Z alakú bővítésre Ybl más munkái esetében van megvalósult példa. A bővítmény rendkívüli előnye, hogy érintetlenül hagyja a főépületet, így ott reprezentatív helyiségek és luxuslakosztályok kialakítására – tehát az eredeti funkció feltámasztására – van mód.”



Szöveg: Kastélyspecialista

Kíváncsian várom, hogy milyen lesz újjáépített formájában!

0 Hozzászólás

Hozzászólás

Pfeffer Rita – Felhőlány

Gasztronómia, utazás, élmények, gondolatok, fotók, inspirációk, lifestyle.

Bővebben rólam itt.

Hírlevélre feliratkozás

Jelentkezz a Hírlevelemre, hogy elsőként értesülj a legfrissebb blogbejegyzésekről!
Loading

Instagram

Címkék

ajvár ajánló alma Amalfi arab Ausztria avokádó Balaton-felvidék balatonfelvidék banán bathura bazsalikom beach birs blog blogszülinap bodza boldog dolgok boldogság bonbon bor borsikafű bulgur burgonya bébicékla cheesecake chia cipó colitis colitis diéta csicseriborsó csiga csirke csirkecomb csoki cukkini cukkini virág cukormentes curry cékla desszert dinnye DIY dnk donáció Egyéb egyéb kreatív egészséges egészséges reggeli egészséges étkezés előétel eper erdő kincse esti gyors fagyi farsang feleség felhőlány fesztivál feta film finedine focaccia fogócska fokhagyma fánk fúziós fürjtojás főétel fűszer fűszernövény gabona galette gasztroprogram gluténmentes gomba gondolat gratin gyerek gyors gyümölcs Gödöllő görögdinnye hal hedonista hisztamin intolerancia humusz hétvége húsvét indiai interjú jamie oliver játék kaland karácsony keksz kelt tészta kence kenyér kifli kirándulás knédli koriander koviubi kreatív krémleves krémsajt kucsmagomba kultúra kurkuma kuszkusz kápia képzőművészet kókuszvirágcukor könyv köret közel-kelet Kőtenger laktózmentes lekvár lencse leveles tészta leves liba likőr lime malac mamafőztje marcipán marhahús medvehagyma meglepetés menta mindful eating mindfulness mogyoró mosoly mozzarella muffin Naplás-tó narancsvirágvíz nassolnivaló november nyaralás nyár október olajbogyó olasz Olaszország oldalas olíva orientális padlizsán palacsinta paleo paradicsom parmezán parázsburgonya pesto petrezselyem piac Pilis pisztráng pite pizza pogácsa polenta Positano programajánló prosciutto protein puffancs pulyka pástétom quiche rebarbara reggeli ricotta rizottó rizs ropogós rozmaring rozscipó ruccola rukkola ráérős rétes Róma sajtos Salerno samosa sertésszűz snidling sonka sous vide spagetti spanyol spenót spárga sumac Szafi szafi termék szarvasgomba szendvics Szentbékkálla szeretet szilva szingli szénhidrátcsökkentett színes étel szörp szövegelek szülinap szőlő sárgarépa séta sós sörkorcsolya sült süti sütőtök tahini tavasz tea tempura természetfotó tirol tojás tojásmentes tonkabab torta Toszkána turbolya turi tészta tök tökmag töltött túra túró vagdalt vargánya vega vendégposzt vendégváró vkf workshop zabpehely zsálya zöld zöldség áfonya ájurvéda édesburgonya édesség életmód étteremkritika írás újhagyma ősz

Archívum