„Borelőfizetés” – avagy mi történik, ha egy üzletember és egy háromszoros magyar sommelier bajnok találkozik…

szeptember 25 , 2009 by: Felholany

Interjú a V.K.F! szellemében

Amikor Trinity VKF kiírását olvastam, mely huszonnyolcadik a sorban és a SZÜRET-SZŐLŐ-BOR gondolatmenetet követi, tudtam, hogy nem csak az ételek felől fogom megközelíteni ezt a témát.
A szőlőből készült nedűről, a borról ódákat zengtek már a költők, írók és tudósok egyaránt. A szőlőből erjesztéssel készül a bor, egy részét pedig szárítással tartósítják, ebből lesz a mazsola.
A szőlőből készült bor és az étkezés évszázadok óta együtt járnak, sőt az emberiség élvezeti és egyben áldozati itala is, amióta csak létezik. A jó évjáratú, kimagasló minőségű borok a lehető legtovább tarthatóak. Uralkodók, főpapok, szerzetesek, szőlő nagybirtokosok, kereskedőházak pincéikben gyűjtögették, és teszik ezt ma is a borkülönlegességekkel. Napjainkban szerencsére itthon újra virágzik a borkultúra.

Régi kedves ismerősöm, Vucsics Krisztián tavaly útjára indított egy kezdeményezést „Borelőfizetés” néven. Ennek lényege, hogy minden hónapban elkészül egy hatpalackos válogatás, amit az előfizetők futárral automatikusan megkapnak. Ez természetesen nagy bizalmat igényel az előfizetőktől – s hogy a dolog mennyire működik, bizonyítja Krisztián nagy büszkén: még egyetlen előfizető sem élt a pénzvisszafizetési garanciával, pedig csak annyit kellett volna mondaniuk, hogy „kösz, de ez most nem ízlett”…

A Borelőfizetés életében ezekben a napokban zajlik a nagy változás: állandó szakmai tanácsadóként és üzlettársként csatlakozik Kovács Antal háromszoros magyar sommelier bajnok, ami óriási szakmai elismerés az alapítónak és további minőségi garancia az előfizetőknek.
Szerencsés vagyok, hiszen Kovács Antalt személyesen is ismerem! 🙂
A sommelier (pohárnok) vendéglátó szakmai előképzettséget igényel, és az alábbi speciális feladatokat végzi:
– előkészít, terít, italsort ajánl egy adott menüsorhoz, összeállítja az italkínálatot és felszolgálja azt, biztosítja az italok éttermi kezelését, értékeli az ételek és a borok ízét, ajánlja a bor és az étel harmonizációját, borturizmust és borutakat szervez.
De hogy egészen pontosan mivel is foglalkozik a sommelier, erről Antalt kérdezem.

Mivel foglalkozik a sommelier? Honnan jött az ötlet, hogy ezzel foglalkozz?
K.A: Nos, a sommelier olyan szerepet kap egy étteremben az italok területén, mint amilyent a főszakács az ételek frontján, azaz: mindenért ami ital, a sommelier felelős! A tévhittel ellentétben tehát, a sommelier nem csak borokkal, hanem minden olyan italtípussal foglalkozik, ami egy itallapon megjelenhet. Az ásványvizektől kezdve, a borokon és a párlatokon keresztül egészen a kávéig, mindent a sommelier választ ki, szerez be és ajánl a vendégeknek. A hab a tortán, hogy a fókuszban a bor áll! 🙂 Amikor 1993-ban jelentkeztem az első, hazánkban elindított sommelier kurzusra –akkoriban pincérként dolgoztam egy budapesti szállodában- még nem is tudtam pontosan, hogy mit fogok ott tanulni. Annyi információm volt az egészről, hogy többek között a bor felszolgálás fortélyait és az étel-bor harmónia alapjait sajátíthatom el. Azonban már az első előadás után biztos voltam benne, hogy ez egy hosszú távú kapcsolat lesz köztem és a bor között… Jelenleg a Kogart étteremben dolgozom sommelier-ként és nagyon élvezem a munkát!

Fontos, hogy a sommelier szeresse a bort?
K.A: Nagyon fontos! Aki nem szereti és tiszteli a bort igazán, képtelen hitelesen végezni ezt a munkát, s előbb-utóbb kibukik a szög a zsákból.

Melyik a kedvenc borvidéked?
K.A: Nincs kedvenc borvidékem, amiben azonban biztos vagyok, hogy ha bor, akkor hazai! Magyarország adottságai tökéletesek a szőlőtermesztéshez és nyugodtan állíthatom, hogy boraink felveszik a versenyt bármelyik világhírű borvidék csúcsboraival. Mivel szinte az összes borvidékünkön lehetséges kiemelkedő minőségű bort készíteni, ezért én nem a borvidékre, hanem a bor mögött álló emberre koncentrálok elsősorban! Olyan kézműves borászok mellett teszem le a voksomat, kikről tudom, hogy miként végzik munkájukat, mi a filozófiájuk, mi a motivációjuk mikor bort készítenek. Az ő boraik nem fejben, hanem a szívben születnek meg…

Háromszoros magyar sommelier bajnok vagy. Hogy néz ki egy ilyen bajnokság? Hogyan kell elképzelnünk?
K.A: Meglehetősen összetett egy ilyen bajnokság, ahol egyaránt mérik a sommelier elméleti és gyakorlati felkészültségét. Szőlőtermesztéssel és borkészítéssel kapcsolatos kérdésekre kell válaszolni, „hibás” borlapot kijavítani, adott ételsorhoz komplett italsort javasolni, bor és pezsgő felszolgálást bemutatni, borokat és egyéb italokat felismerni „vakon”. Ilyen és még más hasonló feladatokkal találkozik a versenyző, s persze mindent meghatározott, szűk időkereteken belül kell tejesíteni. Nehéz minden feladatot hibátlanul megoldani, napi szintű gyakorlat szükségeltetik hozzá, anélkül szinte lehetetlen.

Mi szükséges ahhoz, hogy valaki – kortól és nemtől függetlenül – elmondhassa magáról, hogy ért a borokhoz?
K.A: Sok-sok tanulás és borkóstolás szükségeltetik hozzá, egyébként nincs benne semmi ördöngösség, kitartás, ennyi az egész! 🙂

Krisztián, tavaly indítottad a www.borelofizetes.hu weboldalt, most pedig Antallal rendezvényeket, kóstolásokat, bortúrákat és sok egyéb mellett tanfolyamokat szerveztek neves borászok illetve közismert személyiségek közreműködésével. Mennyire nyitottak erre ma az emberek?
V.K: a nyitottságra nem lehet panaszunk, aki tudomást szerez rólunk és van egy kis érdeklődése a téma iránt, belevág, megkeres minket, szeret minket. Már ott tartunk, hogy vannak hölgyek, akik a hétvégi tanfolyamunkat adják ajándékba férjüknek, legutóbb két ilyen házaspár vendégünk is volt! Tulajdonképpen megtaláltuk a tökéletes ügyfeleket – most már csak rajtunk áll, hogy szélesebb körben is megismerjenek minket. Ez jó a borászoknak, jó a borfogyasztónak és persze jó nekünk is. Azt hiszem, szerencsés szakmát választottunk.

Egy kellemes ebédet vagy vacsorát nem csak egy finom bor koronázhat meg, de egy kitűnő kávé még tökéletesebbé tehet.
Antal, 2006-ban magyar barista bajnok lettél, kérlek mesélj erről is!
K.A: Amint tudomást szereztem róla, hogy Magyarországon elindult a barista (espresso kávé specialista) képzés, azonnal beiratkoztam a tanfolyamra. Nagyon sok hasznos dolgot tanultam meg ott a kávéról: mitől függ a kávé minősége, milyen az igazi espresso kávé, vagy éppen milyen egy jó cappuccino. „Odáig fajultak nálam a dolgok”, hogy professzionális kávédarálót és espresso gépet vásároltam otthonra (egy kisebb kávézót is simán kiszolgálna ez a két gép), s immáron másfél esztendeje kizárólag zöld (nyers) kávékat szerzek be, melyekből saját keveréket állítok össze, amit aztán én is pörkölök meg. Nagyon izgalmas terület ez, új kihívás, új dimenzió számomra!

Milyen további terveitek vannak a közeljövőben a borkedvelő közönség felé?
V.K: a legnagyobb fejlemény a most induló webshopunk a www.pincearon.hu címen: itt Anti teljes szakmai önállóságot kap, csak azok a borok kerülhetnek be a kínálatunkba, amelyhez ő feltételek nélkül a nevét adja. Ezzel párhuzamosan az ide bekerülő borászokhoz, pincékhez folytatjuk a pincetúrák szervezését is. Kifejlesztettünk egy Magyarországon egyedülálló bortanfolyamot is: egyetlen, „kimozdulós” hétvége alatt adjuk át a legfontosabb borismereti tudnivalókat. Ezt a pannonhalmi borvidéken tartjuk Prisztóka Tibor házigazda barátommal, a szakmai vezető és vendégelőadó itt is Kovács Antal. Erről a www.borestek.hu oldalon tudhat meg többet a kedves érdeklődő borbarát.

Munkátokhoz további sok sikert és sok-sok lelkes érdeklődőt kívánok!
Köszönöm szépen az interjút!

2009. szeptember 25.

0 Hozzászólás

Hozzászólás

Pfeffer Rita – Felhőlány

Gasztronómia, utazás, élmények, gondolatok, fotók, inspirációk, lifestyle.

Bővebben rólam itt.

Hírlevélre feliratkozás

Jelentkezz a Hírlevelemre, hogy elsőként értesülj a legfrissebb blogbejegyzésekről!
Loading

Instagram

Címkék

ajvár ajánló alma Amalfi arab Ausztria avokádó Balaton-felvidék balatonfelvidék banán bathura bazsalikom beach birs blog blogszülinap bodza boldog dolgok boldogság bonbon bor borsikafű bulgur burgonya bébicékla cheesecake chia cipó colitis colitis diéta csicseriborsó csiga csirke csirkecomb csoki cukkini cukkini virág cukormentes curry cékla desszert dinnye DIY dnk donáció Egyéb egyéb kreatív egészséges egészséges reggeli egészséges étkezés előétel eper erdő kincse esti gyors fagyi farsang feleség felhőlány fesztivál feta film finedine focaccia fogócska fokhagyma fánk fúziós fürjtojás főétel fűszer fűszernövény gabona galette gasztroprogram gluténmentes gomba gondolat gratin gyerek gyors gyümölcs Gödöllő görögdinnye hal hedonista hisztamin intolerancia humusz hétvége húsvét indiai interjú jamie oliver játék kaland karácsony keksz kelt tészta kence kenyér kifli kirándulás knédli koriander koviubi kreatív krémleves krémsajt kucsmagomba kultúra kurkuma kuszkusz kápia képzőművészet kókuszvirágcukor könyv köret közel-kelet Kőtenger laktózmentes lekvár lencse leveles tészta leves liba likőr lime malac mamafőztje marcipán marhahús medvehagyma meglepetés menta mindful eating mindfulness mogyoró mosoly mozzarella muffin Naplás-tó narancsvirágvíz nassolnivaló november nyaralás nyár október olajbogyó olasz Olaszország oldalas olíva orientális padlizsán palacsinta paleo paradicsom parmezán parázsburgonya pesto petrezselyem piac Pilis pisztráng pite pizza pogácsa polenta Positano programajánló prosciutto protein puffancs pulyka pástétom quiche rebarbara reggeli ricotta rizottó rizs ropogós rozmaring rozscipó ruccola rukkola ráérős rétes Róma sajtos Salerno samosa sertésszűz snidling sonka sous vide spagetti spanyol spenót spárga sumac Szafi szafi termék szarvasgomba szendvics Szentbékkálla szeretet szilva szingli szénhidrátcsökkentett színes étel szörp szövegelek szülinap szőlő sárgarépa séta sós sörkorcsolya sült süti sütőtök tahini tavasz tea tempura természetfotó tirol tojás tojásmentes tonkabab torta Toszkána turbolya turi tészta tök tökmag töltött túra túró vagdalt vargánya vega vendégposzt vendégváró vkf workshop zabpehely zsálya zöld zöldség áfonya ájurvéda édesburgonya édesség életmód étteremkritika írás újhagyma ősz

Archívum