Önszántamból – nem divathóbortból-, de nyomós okkal úgy döntöttem néhány hete, hogy adok egy esélyt a duplán mentes étkezésnek. Miután az ájurvédikus étkezéssel egészen jó sikereket értem el egészségem jobbá tételében, ezen felbuzdulva belefogtam a nehezebb útba…
Tavaly májusban már felmerült a glutén- és laktózmentes étkezés ötlete, de nagy ívben megköszönve, hogy le kelljen mondanom a kenyérről, elhárítottam az ötletet és megelégedtem az ájurvédikus úttal. Majd történt valami, amikor azt mondtam, hogy itt a pillanat elkezdeni.
Közel 4 hét távlatából arról tudok beszámolni, hogy a kritikus pont az első hét volt. A harmadik napon nem bírtam kenyér nélkül, azonnal akartam, így jó drágán vettem egy bolti csomaggal… Fájdalmas élmény volt a pénztárnál fizetni… De valami hasonló (?!) íz volt mint a kenyér, így az első hétvégéig túléltem ezzel az alternatív megoldással.
Évek óta sütök már kenyeret, most sült ki a negyedik mindenmentes, minden egyes alkalommal változtattam kicsit a receptem, így mostanra azt mondhatom, hogy viszonylag hamar elértem azt a ropogós héjú állagot, ami NAGYON KENYÉR és nagyon élvezhető. Frissen ropogós héjú, kitart 5-6 napig, nem morzsálódik, remekül szeletelhető, nem ragad az ember fogához mint a bolti zacskós-tartósítószeres. Remek frissen libazsírral és lilahagymával, pirítva padlizsánkrémmel, avokádóval és sonkával, laktózmentes vajjal és házi baracklekvárral, stb…
Ízlés szerint készíthető magokkal, olívával, céklával és egyéb zöldségekkel. Csak az ízlés és a fantázia szabhat határt.
Remélem, pizzatésztából is hasonlóan jót sikerül majd kikísérleteznem, mert akkor tényleg nem mondhatom, hogy nagy lemondással járna ez a fajta étkezés.
Galuskát egy jó tojásos nokedlihez remekül lehet készíteni gluténmentes lisztből, ha nem magam készítem csak kóstolom, meg nem mondtam volna, hogy más.
A gluténmentes spagetti sem ehetetlen, csak nem az al dente elven kell a tésztát főzni… 🙂
Sütöttem már csokidarabos-kakaós kekszet, almás-diós-kókuszos muffint ami eredetileg egy paleo szakácskönyvből való, palacsintát gesztenyelisztből laktózmentes tejjel, stb…
Minden ami paleo az glutén- és laktózmentes, így ebbe a fajta étkezésbe tökéletesen beilleszthető. Az tény, hogy aki egy ilyen fajta életmód mellett nem szívesen ragadja meg a fakanalat a konyhában, annak mélyen kell a zsebébe nyúlnia egy-egy bevásárláskor.
Hozzávalók:
25 dkg Barbara gluténmentes liszt
1/2 csomag gluténmentes szárított élesztő
2 dkg kristálycukor
3,2 dl langyos víz
3 bő evőkanálnyi olívaolaj
1 teáskanál kenyér fűszerkeverék
1 teáskanál só
10 szem olíva karikára vágva
magkeverék (1 tk. chia mag, 2 tk. szezámmag, 2 tk. tört lenmag, 2 ek. napraforgómag)
A kovászhoz 2 evőkanálnyi lisztet az élesztővel, cukorral és 1 dl langyos vízzel robotgéppel (habverő fej!) csomómentesre keverek. Meleg helyen 30 percig kelesztem.
A maradék liszthez keverem a sót és a kenyér fűszerkeveréket. A kovászt ráöntöm a lisztes keverékre, hozzáadom a maradék langyos vizet, olívaolajat és továbbra is a robotgép habverő fejével keverem 4-5 percig. Ekkor hozzáadom a magkeveréket és a szeletelt olívát.
Sütőpapírral bélelt kenyérformába (21 x 12 cm) öntöm a masszát.
Letakarva meleg helyen további 30 percig kelesztem.
Óvatosan bevágom a tészta tetejét és 200 fokra előmelegített sütőben 40 percig sütöm.
Önuralmat erőltetek magamra, hogy ne álljak neki azonnal felvágni és elfogyasztani… 🙂
0 Hozzászólás