mindful eating – jelentudatos étkezés

október 30 , 2018 by: Felholany

A jelentudatos evés lényege, hogy miközben eszek, teljes figyelmemet magára az evésre irányítom. Tudatában vagyok mindannak, ami az adott pillanatban a testemen belül és kívül történik – vagyis figyelek az étel jellemzőire (színére, illatára, ízére, állagára, a hangjára amikor beleharapok, stb.) csakúgy, mint az evés közben a testemben jelentkező érzetekre. Éhes vagyok még? Szükséges még többet ennem? Miközben csak erre figyelek, lehetővé válik az evés minden egyes pillanatának tudatos megtapasztalása, minden falat élvezete. Bár a jelentudatos evésnek nem célja az, hogy lassabban együnk, az ételek tudatos figyelemmel kísért elfogyasztása mégis nyugodtabb tempóval jár. A jelentudatos evés elvei szerint figyeljünk az éhségérzetünkre ahelyett, hogy tartanánk tőle. Kis odafigyeléssel és gyakorlással képesek leszünk tudatosítani az éhség testi jeleit, és akkor enni, amikor valóban táplálékra és nem valami egészen másra (megnyugtatásra, vigaszra, alvásra, egy kiadós sétrára, stb.) van szükségünk. Persze dönthetünk úgy, hogy eszünk akkor is, ha igazából nem vagyunk éhesek, például megjutalmazzuk magunkat egy finom sütivel a nap végén, hiszen ez is egy jelentudatos választás, de a lényeg az, hogy ne a figyelmünk teljes kiiktatásával, mintegy észrevétlenül kerüljön az étel a szánkba. Ha úgy eszünk, hogy a figyelmünk, gondolkodásunk teljesen máshol jár, elveszítjük a kapcsolatot saját közvetlen élményeinkkel. (Ha észrevesszük, hogy úgy rakjuk a következő falatot a szánkba, hogy az előzőt még le se nyeltük, biztosak lehetünk abban, hogy „nem vagyunk jelen” az evésben.) Ráadásul a párhuzamosan végzett cselekvésekkel csak látszólag takarítunk meg időt, mert a multitasking (vagyis amikor két vagy több dolgot próbálunk egy időben csinálni) rontja a hatékonyságot, növeli a hibák számát, gyorsítja az elfáradást és növeli a stresszt.

A jelentudatos evés annyit tesz: ha eszel, akkor egyél – és ne csinálj közben semmi mást. Add át magad az evés élményének, használd minden érzékszervedet ahhoz, hogy megélhesd az adott pillanatot.

Általában elmondható, hogy bármi, ami elvonja a figyelmünket étkezés közben (legyen az külső vagy belső inger, például a saját elkalandozó gondolataink), növeli annak a valószínűségét, hogy tudatos kontroll nélkül együnk – általában többet, mint amennyi szükséges volna vagy amennyit szeretnénk. A figyelemelterelés leggyakoribb és „leghatékonyabb” eszköze a televízió, nem véletlen, hogy a statisztikák szerint a tévénézésre fordított idővel együtt növekszik a testsúly – vagyis minél többet tévézik valaki, annál valószínűbben lesz túlsúlyos. Egy hosszú film alatt szinte észrevétlenül vagyunk képesek tömérdek kalóriát a szervezetünkbe juttatni, miközben fizikailag teljesen passzívak vagyunk és általában nem is emlékszünk rá pontosan, hogy mennyit fogyasztottunk.

Engem a szüleim úgy tanítottak, hogy mindig asztalnál étkeztünk, mindig együtt – hétközben ez a vacsorát, hétvégén mindhárom étkezést jelentette -, és nem volt közben sem tévénézés, sem újságolvasás, a telefonálás szóba sem jött – akkoriban még nem voltak mobilok -, de ma ez jelenti az egyik legnagyobb problémát.

Összefoglalva a mindful eating 9 legfőbb szabálya:

  1. Csak akkor egyél, ha éhes vagy és ha úgy érzed jóllaktál, hagyd abba.
  2. Fordíts elég időt az étkezésre.
  3. Legyen időbeli rendszer az étkezéseidnél, igyekezz mindig ugyanakkor enni.
  4. Kerüld a gyorsételeket, igyekezz szezonális alapanyagokból készült ételeket fogyasztani.
  5. Lassan egyél, figyelj az ízekre, hagyd, hogy egyesével „robbanjanak” a szádban” (Fontos és sokat hangoztatott tény, hogy minden falatot alaposan meg kell rágni.)
  6. Élvezd az ételek ízét, adj időt magadnak egy finom étel elfogyasztására, ne menet közben a metrón, vagy autóban tömd magadba a falatokat.
  7. Ha eszel, akkor csak egyél! Ne olvass, ne nyomogasd a telefonodat, ne telefonálj és ne tévézz!
  8. Gondolj arra, hogy amit eszel, vajon honnan jön? Ki termelte? Ki nevelte és milyen körülmények között?
  9. Gondolj arra, hogy milyen szerencsés vagy, hogy egy finom étel van előtted.

Ha ezt sikerül betartanod és az elkalandozó gondolataidat vissza tudod terelni az ételhez, amit éppen eszel (hidd el, sokkal könnyebb, mint gondolnád!), akkor már megteremtetted magadnak a jelentudatos étkezést, amivel az aktuális problémákból is ki tudsz kapcsolódni egy kis időre!

(N.B.M. /MP; P.R.)

0 Hozzászólás

Hozzászólás

Pfeffer Rita – Felhőlány

Gasztronómia, utazás, élmények, gondolatok, fotók, inspirációk, lifestyle.

Bővebben rólam itt.

Hírlevélre feliratkozás

Jelentkezz a Hírlevelemre, hogy elsőként értesülj a legfrissebb blogbejegyzésekről!
Loading

Instagram

Címkék

ajvár ajánló alma Amalfi arab Ausztria avokádó Balaton-felvidék balatonfelvidék banán bathura bazsalikom beach birs blog blogszülinap bodza boldog dolgok boldogság bonbon bor borsikafű bulgur burgonya bébicékla cheesecake chia cipó colitis colitis diéta csicseriborsó csiga csirke csirkecomb csoki cukkini cukkini virág cukormentes curry cékla desszert dinnye DIY dnk donáció Egyéb egyéb kreatív egészséges egészséges reggeli egészséges étkezés előétel eper erdő kincse esti gyors fagyi farsang feleség felhőlány fesztivál feta film finedine focaccia fogócska fokhagyma fánk fúziós fürjtojás főétel fűszer fűszernövény gabona galette gasztroprogram gluténmentes gomba gondolat gratin gyerek gyors gyümölcs Gödöllő görögdinnye hal hedonista hisztamin intolerancia humusz hétvége húsvét indiai interjú jamie oliver játék kaland karácsony keksz kelt tészta kence kenyér kifli kirándulás knédli koriander koviubi kreatív krémleves krémsajt kucsmagomba kultúra kurkuma kuszkusz kápia képzőművészet kókuszvirágcukor könyv köret közel-kelet Kőtenger laktózmentes lekvár lencse leveles tészta leves liba likőr lime malac mamafőztje marcipán marhahús medvehagyma meglepetés menta mindful eating mindfulness mogyoró mosoly mozzarella muffin Naplás-tó narancsvirágvíz nassolnivaló november nyaralás nyár október olajbogyó olasz Olaszország oldalas olíva orientális padlizsán palacsinta paleo paradicsom parmezán parázsburgonya pesto petrezselyem piac Pilis pisztráng pite pizza pogácsa polenta Positano programajánló prosciutto protein puffancs pulyka pástétom quiche rebarbara reggeli ricotta rizottó rizs ropogós rozmaring rozscipó ruccola rukkola ráérős rétes Róma sajtos Salerno samosa sertésszűz snidling sonka sous vide spagetti spanyol spenót spárga sumac Szafi szafi termék szarvasgomba szendvics Szentbékkálla szeretet szilva szingli szénhidrátcsökkentett színes étel szörp szövegelek szülinap szőlő sárgarépa séta sós sörkorcsolya sült süti sütőtök tahini tavasz tea tempura természetfotó tirol tojás tojásmentes tonkabab torta Toszkána turbolya turi tészta tök tökmag töltött túra túró vagdalt vargánya vega vendégposzt vendégváró vkf workshop zabpehely zsálya zöld zöldség áfonya ájurvéda édesburgonya édesség életmód étteremkritika írás újhagyma ősz

Archívum