A boldogság érzése az egyetlen olyan narkotikum, ami egészséges. A boldogság keresése a legfontosabb motiváció az ember életében. Hajszoljuk, kutatjuk, megoldásokat keresünk, ideológiákat gyártunk arra, hogy miért vagyunk boldogok, vagy éppen boldogtalanok. Nélküle félembernek, gépnek érezzük magunkat. Képesek vagyunk belehalni a hiányába. De a boldogságba, annak ész nélküli hajszolásába is. Úgy látszik, a világméreteket öltő boldogtalanság annyira szembetűnő lett az ENSZ-nek, hogy 2012-ben szükségét érezte, hogy legyen egy nap a 365-ből, amikor boldognak illik lenni. Lett hát egy olyan napunk, amikor biztosan meglátjuk életünkben a boldogságot. A boldogság nemzetközi napjának ötlete a kis himalájai buddhista királyságtól, Bhutántól származik. Az ázsiai ország a világon elsőként vezette be a bruttó nemzeti boldogság fogalmát lakosai jólétének mérésére, mondván, hogy az többet elárul, mint a bruttó hazai össztermék, a GDP. Kilenc tényező alapján számolják ki a nemzeti bruttó boldogságot:
- az ország mentálhigiénés állapota
- oktatás
- időgazdálkodás
- ökológiai folyamatok
- kulturális folyamatok
- közösségi élet
- egészségügy
- általános életszínvonal
- kormányzat
Talán ez a legtöbb tényezős számítás, mely olyan témát feszeget, ami valóban nagyon fontos hatással bír az emberekre.
Csíkszentmihályi Mihály kutatásai az intenzív boldogságérzés jelenségére irányulnak. Az elmélet azt a jelenséget írja le, amikor az ember tér és időérzékét elveszítve olyan tevékenységet folytat, amibe teljesen belefeledkezik. Mindenkinek meg kellene találnia életében azt a tevékenységet, mely ilyen hatással van rá. Boldogságra, alkotásra teremtettünk, higgyük el végre és éljünk e szerint. Az embereknek két bajuk van az életben: ha nem kapnak meg valamit és ha megkapják, amit akarnak. Ebből adódik, hogy a boldogság saját magunkban, a boldogságra való hajlamunkban rejtőzik, amit fejleszteni lehet és kell is.
A boldogság érzelmekkel jellemezhető mentális állapot. Számos biológiai, pszichológiai, vallási, filozófiai magyarázata van. A boldogságot mindenki másképp akarja elérni, mindenkinek más jelent boldogságot – ez leginkább a nevetéstől függ, a belénk táplált emberi értékektől. Fontos és igen nagy feladata életünket, napjainkat valóban boldoggá tenni, vagy észrevenni az apró örömöket. Ám ami ennél is fontosabb és nehezebb, tegyünk boldoggá másokat! Azt mondják, boldogság, boldog ember nem létezik a cél és annak elérésére irányuló küzdelem nélkül. Ez így nem teljesen igaz.
Szép nap ez a mai a boldogságra: ülj ki a kertbe, parkba és csak legyél. Hallgass, láss, érezd az előbújó nap melegét, ne gondolkozz, csak élvezd az élet csodáját, ami te magad vagy – legyél boldog csak úgy, csak magadért!
0 Hozzászólás